Denizli
STK Kamu Kurumları Pilot Kurumlar Sosyal Ortaklar İlimiz

   Denizli

 

 

    Haberler
STK Toplantıları
Ayrıntılı Bilgi >>

Eğitim Yapısı
Ayrıntılı Bilgi >>

                                                                                                      

                                                                                                 DENİZLİ İLİNİN TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ YERİ

 

Matematik Konumu: Denizli, Anadolu yarimadasinin güneybati, Ege bölgesinin dogusunda yer almaktadir. Ege, Iç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasinda bir geçit durumundadir. Denizli ilinin, her üç bölge üzerinde de topraklan vardir. Denizli ili 28°38'- 30°05' dogu meridyenleri (Dogu uç noktasi; Çivril ilçesi Gümüssu-Gökgöl köyü Dinar sinirinda Efekli tepe, bati uç noktasi; Buldan ilçesi Alandiz köyü, Manisa-Sarigöl sinirinda Tezek tepe), 38°29'- 38°52' kuzey paralelleri (Kuzey uç noktasi; Çivril Çapak köyü, Afyon sinirinda Avgan Damlari mezarligi, güney uç noktasi; Çameli-Mugla sinirinda Karabayir köyü) arasinda yer alir.

Özel Konum: Denizli ili doguda Burdur, Isparta, Afyon; batida Aydin, Manisa; güneyde Mugla; kuzeyde Usak illeri ile komsudur.

Yüzölçümü, Nüfus ve Nüfus Yogunlugu: Denizli ilinin yüzölçümü 11.868 km2, denizden yükseltisi 428 m dir.1997 nüfus sayimi sonuçlarina göre toplam nüfusu 815.358'dir. Denizli'de sanayi, tarim ve turizm faaliyetlerinin gelismis olmasi ve Izmir'in bir ard bölgesi olmasi gibi nedenlerle nüfusun artis hizi oldukça yüksektir.

Denizli İklimi:Denizli ilinde genellikle Ege Bölgesinin iliman iklimi egemendir, Yine de rakim yükseldikçe iklim sertlesir, Yaz aylarinda isi 40 C ye kadar yükselirken kis aylarinda ise -10 C ye kadar düser, Yagisli gün sayisi ortalama 80 gündür ve genellikle kis aylarinda görülür.Kis aylarinda yüksek rakimli bölgelerinde yogun kar yagisi görülür. Daglarin Ege Denizine dik konumda olmasi nedeniyle Deniz rüzgarlarinin etkisi altindadir.

                                                                                     DOĞANIN YAŞAM KAYNAKLARI KAPLICALAR

                                                                                            
 

Pamukkale Kaplicasi: Denizli'ye 20 km uzaklikta, eski Hierapolis kentinin bulundugu alandadir. Karstik alanlardan çikan sularin bünyesindeki kireç çözeltisi buharlasma ve sudaki karbondioksidin ayrismasi sonucu çökelerek genellikle beyaz renkte ve pamuk balyalarini andiran kalker tüfleri Pamukkale travertenlerini olusturmustur.Kaplica sulari kalp, damar sertligi, tansiyon, romatizma, deri, göz, rasitizim, felç, sinir ve damar hastaliklari, ilik içildiginde spazmli midelere iyi gelmektedir. Idrar söktürücüdür. Böbrek kum ve taslarinda, idrar yolu iltihaplarinda etkilidir. Damar iltihaplari ve reyno hastaliginin tedavisinde yararlidir.

Karahayit Kaplicalari: Pamukkale'nin 5 km kuzeyinde Karahayit kasabasindadir. Suyunun sicakligi Pamukkale'nin sularindan daha fazla (42°, 50°, 56°C), serbest karbondioksit orani daha az, radyoaktivitesi yüksektir. Kalp, damar sertligi, yüksek tansiyon, romatizma, siyatik, deri ve sinir hastaliklarindan bazilarina, lumbo, uyuz, sivilce, kasinti vb hastaliklarda sifalidir.

Gölemezli Çamur Kaplicasi: Denizli merkeze yakin, idari olarak Akköy ilçesine bagli Gölemezli'de, termal olarak Pamukkale sistemine uygun, sicakliklari 35°C ile 50°C arasinda dört kaynak halindedir. Birisinde çamur banyosu yapilir. Deri hastaliklarinin tedavisinde etkilidir.

Çizmeli (Yenice) Kaplicasi: Buldan ilçesine 16 km uzakliktaki Yenicekent sinirlari içindedir. Tripolis antik kenti kalintilari arasindan gidilir. Sicakligi 44°C dir. Bilesiminde hidrokarbonat, sülfat, sodyum, kalsiyum iyonlari bulunur. Radyoaktivitesi yüksektir. Romatizma, kalp, damar sertligi, deri, hemoroid hastaliklarinin tedavisinde faydalanilmaktadir.

Babacik (Kabaagaç) Kaplicasi: Tekkeköy kaplicasina 3 km uzakliktadir. Kükürtlü iki kaynaktan çikar. Birisinin sicakligi 43°C, digerinin sicakligi 62°C dir. Karbondioksit bakimindan zengindir.

Sarayköy-Tekkeköy Ilicasi: Ilçe merkezine uzakligi 20 km olup, Tekkeköy yakinlarindadir. Suyunun sicakligi 80°C dir. Roma Imparatorlugu döneminden kalma hamami, havuzu ve soyunma yerleri vardir.Romatizma, deri, kadin hastaliklari ve idrar yolu hastaliklarinin tedavisinde kullanilir. Tekkeköy kaplicasina 500 m uzaklikta inal ti hamami vardir. Bir magaradan çikar. Suyu kükürtlüdür.

Kavakbasi Ilicasi: Pamukkale'ye 4 km uzakliktadir. Suyunun sicakligi 30°C dir. Deri hastaliklarinin tedavisinde kullanilmaktadir.

Kizildere Ilicasi: Sarayköy'e 11 km uzaklikta, kizil renkli kayalardan çikar. Sulari sodyum karbonatli ve sodyum sülfatadir. Su sicakliklari 63 -65°-88°C dir. Sulari romatizma ve yorgunluga iyi gelmektedir.

Ortakçi Ilicasi: Sarayköy yakininda ikisi sicak, birisi soguk üç kaynaktan çikar ve sularinin sicakligi 47°-50°C dir. Içme ve banyo suyu olarak kullanilir ve romatizma ve sindirim hastaliklarina iyi gelmektedir.

Buldan Maden Suyu: Buldan'a 2 km uzakta iki ayri çesmeden akmaktadir. Soguk ve sicak

olarak dakikada 25 litre su çikar. Suyun sicaklik derecesi 19°C dir. Denizden yüksekligi 600 m olan maden suyu, sindirim sistemi ve karaciger islevleri üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

YAYLALAR

Yukari-Asagi Erikli Yaylasi: Honaz'a 10 km. mesafededir. Etrafi tamamen çam agaçlari ile kapli genis düz bir arazidir. Lala Baglar Yaylasi: Honaz ilçesine 3 km.'lik mesafede, etrafi çam ormanlari ile kapli, fazla büyük olmayan düz arazidir.

Süleymanli Yaylasi : Buldan ilçesine asfalt yol ile bagli 8 km.lik bir mesafededir. Genis düzlük bir alandadir. Içi tamamen sazlarla kapli, büyük bir göle sahiptir. Göl kenarinda yaklasik 30 yillik ve halen çalisir durumda 8 odali otel vardir. Çam agaçlariyla kapli, fazla yüksek olmayan daglar vardir.

Lala Baglar Yaylasi: Honaz ilcesine 3 km. uzakliktadir. Yolu topraktir. Konaklama ve altyapi tesisleri yoktur. Etrafi çam ormani ile kaplidir.

Tasdelen Yaylasi: Babadag ilçesine 5, Sarayköy ilçesine 20 km.lik mesafede olup, stabilize yol ile baglidir. Hisarköy'de “Attuda” antik kenti vardir. Yayla üzerinden 23 km.lik yol ile Aphrodisias'a ulasilmaktadir. Yayla engebeli arazide olup, çam-kestane-ceviz,vb. agaçlarla kaplidir. 

Yatagan Yaylasi: Kasabaya 12 km. uzaklikta, yolu asfalttir. Çadir kurularak konaklama yapilabilmektedir. Yatagan Biçakçilik Festivali'nin bir bölümü bu yaylada yapilmaktadir. Suyu bol olup, ormanlarla kaplidir.

Topuklu Yaylasi: Beyagaç ilçesine 15 km.lik stabilize yol ile baglidir. Engebeli bir arazi olup, yaylanin 10 km. kuzeyinde 1903 metre yükseklikteki Kartal Gölü ve civarindaki 1200 yillik ormanlar görülmeye deger yerlerdir. Kartal Gölü Dogal Sit alani içindedir.

Karagöz Yaylasi : Kapuz Magarasinin da yer aldigi bu yayla, Çameli Ilçesindedir. Çam agaçlariyla kusatilmis bu yaylada bol su bulunmaktadir

DAĞLAR

Honaz Dagi : Yükseltisi 2571 m'dir. Denizli'nin 17 km güneydogusundadir. Yamaçlari dik meyillidir, kuzey yamaçlari ormanlarla kapli, güney yamaçlari daha egilimlidir. Denizli-Mugla ve Antalya karayolu, dagin güneybati eteklerinden geç­mektedir. Honaz dagi koruma altina alinarak milli park yapilmistir. Yaz ve kis aylarinda dagin tepelerinde kar bulunur ve Denizli ilinin su deposunu olusturur .

Karci Dagi: Denizli'nin güneyinde, Babadag'in devami seklinde uzanir. En yüksek yeri, Gökbel tepesi 2308 m dir. Karci dagi ile Honaz dagi arasinda, Akdeniz ve Ege bölgelerini birbirine baglayan Kaziklibeli geçidi (1250 m) bulunur. Ayrica Karci daginin Çamlik üzerinden eski Tavas yolu olarak bilinen bir geçit bölgesi daha vardir. Dag üzerinde sürekli kar bulunur.

Sazak Dagi: 1143 m yüksekligindedir. Çardak, Çal, Çivril ilçeleri ile Afyon ve Denizli il sinirini birbirinden ayirir.

Besparmak Dagi: 1307 m yüksekligindedir. Çardak, Çal, Çivril ilçeleri ile Afyon ve Denizli il sinirini birbirinden ayirir.

Maymun Dagi: 1733 m yüksekligindedir. Çardak ilçesinin kuzeyindedir.

Elma Dagi : 1805 m yüksekligindedir. Gireniz çayinin güneyini kusatir. Denizli-Burdur sinirini çizer ve Sögüt daglarini içine alir. Büyük Çökelez Dagi:1840 m yüksekligindedir. Sarayköy ovasinin dogusun­da Çal ilçesine kadar uzanir. Pamukkale'nin kuzeyini kusatir.

Kizilhisar Dagi: 2241 m yükseklikte, Serinhisar ilçesi ile Tavas arasindadir.

Burgaz (Bulkaz) Dagi: 1990 m yüksekligindedir. Çivril'in kuzeyinde Usak'a dogru uzanir.

Eseler Dagi: Acipayam ovasinin dogusunda, 2254 metre yüksekligindedir.

Sandiras Dagi: 2294 metre yüksekligindedir. Beyagaç ilçesi ile Mugla Köycegiz ilçesi arasinda uzanir. Gölgeli Daglar aile de anilmaktadir.

Babadag: 2308 metre yüksekligindedir. Denizli'nin güneyinden batisina dogru uzanir.Mentese dag sisteminin bir uzantisi olarak siradag seklinde, Akdag olarak ta anilmakta 

Bozdag: Acipayam-Gireniz vadisi ile Tavas Barza ovasi arasinda, 2421 metre yüksekligindedir. 

Akdag: 2449 metre yüksekligi ile Denizli ilinin ikinci yüksek dagidir. Denizli-Afyon siniri boyunca devam eder

 

 

  DENIZLI ILI RESMI KURUMLARI
  Denizli Valiligi
URL : http://www.denizli.gov.tr/

Pamukkale Üniversitesi

URL : http://www.pamukkale.edu.tr/

Denizli Büyüksehir Belediyesi
URL : http://www.denizli-bld.gov.tr/

Denizli Il Milli Egitim Müdürlügü
URL : http://denizli.meb.gov.tr/

Denizli Emniyet Müdürlügü
URL : http://www.denizli.pol.tr/

Denizli Gençlik ve Spor Il Müdürlügü
URL : http://www.denizli-gsim.gov.tr/
e-posta : manisa@manisa-gsim.gov.tr

Denizli Il Telekom Müdürlügü
URL : http://www.ttdenizli.telekom.gov.tr/

Denizli Il Saglik Müdürlügü
URL : http://www.denizli.saglik.gov.tr/

Denizli Tarim I Müdürlügü
URL : http://www.denizlitarim.gov.tr/

Manisa Çevre ve Orman Müdürlügü
URL : http://www.manisacevreorman.gov.tr/

Denizli Barosu
URL : http://www.denizlibarosu.org.tr

Denizli Sanayi Odasi
URL : http://www.denizlisa.tobb.org.tr/

Denizli Ticaret Odasi
URL : http://www.dto.org.tr/

Denizli Tekstil ve Konfeksiyon Ihracat Birligi
URL : http://www.detkip.org.tr/ 

DENİZLİ (SOSYAL ORTAKLAR)
Sosyal Ortak Adı Soyadı Görevi Tel Fax E-Mail
ESO - Denizli Musa ÇELIKKOL Yönetim Kurulu Üyesi 258 2427176 2427178  
TO - Denizli Naim KALEMCI   2651705    
Tekstil Ihr. Birligi-Denizli Memduh SEFILOGLU Genel Sekreter 258 2633992 2420989  
SO - Denizli Abdülkadir USLU   3127176    
DETGIB DENIZLI          

DENİZLİ(SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI)

STK Telefon 1 Telefon 2 Faks Sehir
AIESEC DENIZLI (258) 213-4031   (258) 264-9547 DENIZLI
BABADAGLI SANAYICI VE ISADAMLARI DERBEGI (258) 212-7427   (258) 212-7424 DENIZLI
CUMHURIYET KADINLARI BIRLIGI (258) 241- 2322 (258) 212- 3855   DENIZLI
DENIZLI BAROSU (258) 265-1059 (258) 261-2948 (258) 261-2948 DENIZLI
DENIZLI ÇEVRE KORUMACILARI DERNEGI (258) 264-4617   (258) 264-0060 DENIZLI
DENIZLI ESKI ESERLERI VE MÜZELERI SEVENLER DERNEGI (258) 261-4029   (258) 263-6250 DENIZLI
DENIZLI GAZETECILER CEMIYETI (258) 263-5408   (258) 264-4407 DENIZLI
DENIZLI GENÇ ISADAMLARI DERNEGI (DEGIAD) (258) 265-1199 (258) 265-3399 (258) 264-0256 DENIZLI
DENIZLI IPLIK TÜCCARLARI YARDIMLASMA VE YASATMA DERNEGI (IPLIKÇILER DERNEGI) (258) 264-6548   (258) 264-6548 DENIZLI
DENIZLI LOKANTACI ESNAF VE SANATKARLAR ODASI (258) 262-3419     DENIZLI
DENIZLI MAKINE MÜHENDISLERI ODASI (258) 263-3638   (258) 262-4424 DENIZLI
DENIZLI MIMARLAR ODASI (258) 261-4786 (258) 263-2146 (258) 265-5791 DENIZLI
DENIZLI ODTÜ MEZUNLARI DERNEGI (258) 263-4487 (258) 261-5013 (258) 264-8265 DENIZLI
DENIZLI SAGLIK VE SOSYAL HIZMET EMEKÇILERI SENDIKASI (258) 241-9232 (258) 242-6424 (258) 262-2218 DENIZLI
DENIZLI SANAYI ODASI (258) 261-1639 (258) 261-3511 (258) 261-6114 DENIZLI
DENIZLI SANAYICI VE ISADAMLARI DERNEGI (258) 263-7543 (258) 213-7720 (258) 263-7543 DENIZLI
DENIZLI SEHIR PLANCILARI MÜHENDIS ODASI (258) 242-4630   (258) 263-4701 DENIZLI
DENIZLI TEKSTIL VE KONFEKSIYON IHRACATÇILARI BIRLIGI (DETKIB) (258) 263-3992 (258) 242-0989 (258) 262-1433 DENIZLI
DENIZLI TICARET ODASI (258) 261-1939 (258) 613-1294 (258) 265-1705 DENIZLI
DENIZLI TÜRK OCAKLARI (258) 264-6501     DENIZLI
DENIZLI YETIM, ACIZ VE MUHTAÇLARI KORUMA VAKFI (258) 263-5625     DENIZLI
DENZILI TABIP ODASI (258) 264-3367   (258) 263-9515 DENIZLI
EGE BASIN BIRLIGI (258) 264-7598   (258) 263-1296 DENIZLI
KADER- DENIZLI SUBESI (258) 212-6117 (258) 212-2484 (258) 212-6117 DENIZLI
MÜSTAKIL SANAYICI VE IS ADAMLARI DERNEGI, DENIZLI SUBESI (258) 263-2121   (258) 263-5000 DENIZLI
PAMUKKALE ARAMA KURTARMA DOGA SPORLARI (PAKDOS) (258) 242-2997 (532) 314-3656 (446) 224-0312 DENIZLI
TEB 16.BÖLGE DENIZLI ECZACI ODASI (258) 261-9001 (259) 264-0522 (258) 262-1634 DENIZLI
TMMOB ÇEVRE MÜHENDISLERI ODASI DENIZLI IL TEMSILCILIGI (258) 264-5929   (258) 263-6501 DENIZLI
TÜKETICIYI KORUMA DERNEGI DENIZLI SUBESI (258) 241-3332   (258) 265-2644 DENIZLI
TÜRK KADINLAR BIRLIGI-DENIZLI SUBESI (258) 264- 9821 (258) 361- 0471 (258) 264- 9821 DENIZLI

PİLOT KURUMLAR

 

Pilot Kurumlar

Telefon

Fax
Web Adresi
E-Mail
  Denizli Merkez Halk Eğitim Merkezi ve ASO 0 258 2656411 0 258 2424668 www.Denizlihem.com ciraklik20@meb.gov.tr, hem20@meb.gov.tr
  Şehit Öğretmen Yusuf Batur Anadolu Teknik Lisesi Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi 0 258
2614550
2612521
0 258 2410939 www.denizlieml.com 140099@meb.gov.tr
  Merkez AnafartalarLisesi 0 258 2680667 2680043   anafartalarlis@ttnet.net.tr, 140026@meb.gov.tr

                                                      

 

 

 

 


©2005 H. Emin GÜLER STKKamu Kurumları Pilot Kurumlar Sosyal Ortaklar İlimiz